LOGOWANIE REJESTRACJA
24m.pl - systemy monitoringu wizyjnego darmowa wycena dostawa w 24h gwarancja bezpiecznych zakupów
TEL.: 71 333 19 00 | 71 333 19 01 | 71 333 19 02 | 71 333 19 03 | 602 381 898 | 601 246 666 | 501 279 500 | 792 227 000
MAIL: 24m@24m.pl
Wartość koszyka: Ilość:
DARMOWA WYCENA | PROMOCJE I NOWOŚCI | WSZYSTKO O ZAKUPACH | REGULAMIN | MULTIMEDIA | OFERTA DLA INSTALATORÓW | KONTAKT
KATEGORIE PRODUKTÓW
koszt wysyłki zawsze 19zł
40
427
BLOG - wyszystko o monitoringu wizyjnym
koszt wysyłki zawsze 19zł
Więcej o nas

BLOG

Jak wybrać zestaw kamer do monitoringu wizyjnego?

Na rynku znajduje się szeroki wybór kamer i rejestratorów do telewizji przemysłowej. Na etapie planowania systemu monitoringu wizyjnego należy sobie zadać kilka ważnych pytań. Od odpowiedzi na nie będzie zależeć dobór systemu monitoringu oraz samego sprzętu.

Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie sprzętu do monitoringu.

1. Standard monitoringu wizyjnego:

Planując monitoring powinniśmy zapoznać się ze stosowanymi standardami w monitoringu wizyjnego. Do najpopularniejszych należą: IP, AHD, CVI, TVI i CVBS. Charakterystyczną cechą dla systemów AHD, CVI, TVI i CVBS jest fakt, że kamery muszą być podłączone przewodem (koncentrycznym lub skrętką z odpowiednimi złączami BNC) do rejestratora. AHD, CVI i TVI pozwalają na transmisję sygnału w jakości cyfrowej (obecnie od 2 MPX do 5 MPX), czyli takiej jak kamery IP. CVBS to standard umożliwiający uzyskanie materiału video w jakości analogowej (maksymalna rozdzielczość 960H – 906 x 576).

System IP charakteryzuje się tym, że kamer nie podłączamy bezpośrednio do rejestratora, tylko najbliższego łącza sieciowego (router/switch) i z rejestratorem komunikują się one za pomocą adresów IP. Jest to doskonałe rozwiązanie do dużych systemów monitoringu wizyjnego, gdzie przeprowadzenie przewodów byłoby problematyczne.

Do monitoringu domów oraz średniej wielkości biur i firm polecamy standard AHD, który umożliwia nam uzyskanie niepodważalnego materiału dowodowego, a jednocześnie jest tańszy niż systemy IP i jego instalacja jest znacznie prostsza, nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy z zakresu informatyki. W odróżnieniu od systemów TVI i CVI jest to system otwarty, zatem można do niego podłączyć kamery różnych producentów.

2. Monitoring bezprzewodowy czy przewodowy

Na etapie planowania powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy położenie przewodów pomiędzy kamerami a rejestratorem (lub w przypadku systemu IP – routerem/switchem) jest możliwe. Jeśli nie, to jedyną możliwością pozostają kamery bezprzewodowe. Możemy w tym przypadku zastosować kamery IP z WIFi, ale pamiętajmy, że są one ograniczone zasięgiem sieci WiFi, jaką generuje nasz router.

Alternatywą do kamer IP WiFi są zestawy kamer bezprzewodowych, które składają się najczęściej z 4 kamer. Transmisja pomiędzy kamerami a odbiornikiem (który pełni też najczęściej funkcje rejestratora) jest kodowana cyfrowo na częstotliwości 2,4 GHz.

Warto pamiętać o tym, że kamery bezprzewodowe wymagają zasilania (kamery IP WiFi najczęściej 12V, kamery do zestawów z kodowaniem cyfrowym 5V lub 12V), nie są to kamery z wbudowanymi akumulatorami lub na baterie.

3. Zastosowanie monitoringu – kamery wewnętrzne czy zewnętrzne oraz typ obudowy

Jeśli planujemy zastosować część kamer na zewnątrz budynków, musimy wziąć pod uwagę odporność kamer na działanie warunków atmosferycznych. Do zastosowań zewnętrznych nadają się kamery w obudowach z normą szczelności IP66. Nie ma tutaj znaczenia typ obudowy – zarówno kamery kopułkowe, jak i tubowe (kompaktowe) mogą mieć obudowy przystosowane do zmiennych warunków atmosferycznych.

Do zastosowań wewnętrznych nie jest wymagana żadna dodatkowa norma szczelności – mogą to być kamery w plastikowych obudowach.

Wewnątrz pomieszczeń stosuje się najczęściej – ze względu na ich estetykę - kamery kopułkowe mocowane do sufitu. Nad kasę montuje się zazwyczaj kamery kompaktowe z regulowanym obiektywem, który zapewni nam jakość niezbędną do rozpoznania nominałów banknotów.

4. Widoczność w nocy – diody podczerwieni (IR)

W przypadku miejsc, w których zależy nam na widoczności również w zupełnej ciemności powinniśmy wybrać kamery z wbudowaną podczerwienią. Od ilości diod podczerwieni i ich mocy zależy zasięg widzenia, jaki kamery osiągną w nocy.

Obecnie na rynku dostępne są zarówno kamery z klasycznymi diodami podczerwieni o długości fali 850 nm, których światło jest widoczne dla ludzkiego oka (diody „żarzą się”), jak również kamery z podczerwienią 940 nm, która emituje światło zupełnie niewidoczne dla ludzkiego oka. Kamery z diodami 940 nm charakteryzują się jednak na ogół mniejszym zasięgiem widzenia w nocy.

Warte uwagi są też nowej generacji diody podczerwieni wykonane w technologiach Starlight i ARRAY LED, które w połączeniu z dobrej jakości procesorem i przetwornikiem obrazu w kamerach są w stanie zapewnić lepszej jakości materiał widzenia w nocy niż kamery na standardowych diodach IR.

5. Ogniskowa w kamerze – kąt widzenia

Przy zakupie kamery warto zwrócić uwagę na ogniskową, która informuje nas o tym jak szeroki kąt widzenia uzyskamy. Zasada jest dość prosta – im niższa wartość ogniskowej, tym szerszy kąt widzenia, np. kamera z ogniskową 2,1 mm będzie „widzieć” znacznie szerzej niż kamera z ogniskową 8 mm.

Kąt widzenia zależy nie tylko od zastosowanego obiektywu i jego ogniskowej, ale również wielkości przetwornika. Kamera z obiektywem 2,1 mm i przetwornikiem 1/3” będzie widzieć szerzej niż kamera z tym samym obiektywem i przetwornikiem 1/4”.

Ciekawym rozwiązaniem są kamery z regulowaną ogniskową, np. 2,8 – 12 mm. Tego typu kamery pozwalają na regulację kąta widzenia i ostrości i dostosowanie ich do swoich potrzeb.

Warto pamiętać o tym, że od kąta widzenia uzależniona jest szczegółowość obrazu. Optykę w kamerach można porównać do lornetki – im szerszy kąt widzenia, tym mniej szczegółowy obraz, dlatego do monitoringu bram czy wjazdów nadają się kamery o wąskim kącie widzenia, a do podglądu ogólnego (pomieszczenia biurowe czy sklepowe) lepsze będą kamery z szerokim kątem widzenia.

Szczególną odmianą kamer z regulowanym obiektywem są kamery z MOTOZOOM-em, które pozwalają na ustawienie kąta widzenia i ostrości za pomocą rejestratora (modele AHD, CVI, TVI i CVBS) lub dedykowanego oprogramowania (kamery IP).

6. Czy rejestrator jest potrzebny?

Na rynku istnieje wiele kamer z wbudowanymi rejestratorami na karty SD. Dotyczy to zarówno kamer IP, jak i wszelkiego rodzaju prostych zestawów bezprzewodowych, kamer ukrytych i szpiegowskich, fotopułapek itd.

Jeśli zależy nam na profesjonalnym systemie monitoringu opartym o kilka lub kilkanaście kamer warto zaopatrzyć się w rejestrator cyfrowy, który zapisuje materiał video i audio na dyskach twardych. Taki wariant zapewni Ci znacznie większy czas zapisu, jak również zwiększy bezpieczeństwo danych.

7. Dostęp zdalny do systemu monitoringu

Obecnie funkcja dostępu zdalnego do systemu monitoringu wizyjnego jest już standardem. Producenci rejestratorów i kamer dostarczają dedykowane oprogramowanie, które umożliwia nam podgląd obrazu z kamer za pomocą komputerów, laptopów, tabletów i telefonów komórkowych.

Warto zaopatrzyć się w sprzęt, który posiada funkcję P2P, czyli pracę w chmurze. Rejestratory i kamery z P2P nie wymagają żadnych skomplikowanych konfiguracji sieciowych – dostęp do nich możliwy jest po wpisaniu unikalnego kodu autoryzacyjnego. Jest to szczególnie istotne jeśli posiadamy zmienny adres IP, ponieważ nie ma wówczas konieczności rejestracji domen.Liczymy, że powyższe wskazówki rozszerzyły Twoją wiedzę w zakresie monitoringu wizyjnego i ułatwią wybór odpowiedniego zestawu monitoringu wizyjnego. Służymy swoją pomocą i wsparciem w tym zakresie – skontaktuj się z nami, a dobierzemy kamery i rejestrator dopasowane do Twoich potrzeb, a jednocześnie proste w obsłudze i instalacji.

doœwiadczenie w bran¿y monitoringu wizyjnego tysi¹ce zadowolonych klientów gwarancja dostawy w 24h gwarancja satysfakcji profesjonalne doradztwo i wsparcie techniczne
ZAUFALI NAM:
24m.pl - systemy monitoringu wizyjnego
newsletter

PROTEL - sklep internetowy 24m.pl
ul. Poprzeczna 6 | 55-050 Sobótka | NIP: 8971067206 | tel. 71 333 19 00 | e-mail: 24m@24m.pl
2017 © www.24m.pl